За 30 років ринкових реформ Україна так і не досягла рівня економіки часів УРСР

13.11.2020

Україна знову на порозі великої економічної кризи, цього разу викликаної пандемією коронавірусу. Вчора представники ООН оприлюднили черговий звіт по Україні з попередженням: країну очікує найбільше падіння економіки за останнє десятиліття, а кількість бідних може зрости до 9 млн. осіб. Тобто, практично кожен четвертий українець опиниться на межі або за межею бідності. І це на 30-му році ринкових перетворень, які за цей час пройшли стадію від «шокової терапії» до «рішучих реформ».

Автор: Сергій Гузь

Валовий внутрішній продукт – один з найважливіших показників того, куди рухається економіка, чи зростають добробут громадян, підприємств та держави. Адже формується цей показник з зарплат найманих підприємств, податкових надходжень до держави та валового прибутку підприємств. І якщо ВВП зростає, то зростають і зарплати або прибутки підприємств, доходи держави. Якщо падає, то все відбувається навпаки.

Лише 5 листопада уряд відзвітував у ЗМІ, що скорочення валового внутрішнього продукту (ВВП)  у цьому році очікується на рівні 5,6%. Падіння ВВП, звісно, річ погана і для економіки, і для добробуту громадян. Але навряд чи ці цифри можна було б вважати катастрофічними, порівнюючи з тим, що ми пережили за останні 30 років. То чому ж в ООН вважають, що нас чекає найгірша рецесія, яка може перерости в депресію?

Рецесія – один з економічних термінів, який означає сповільнення або падіння економічного зростання протягом нетривалого терміну. Вона супроводжується загальним зменшенням витрат як підприємств, та і населення. А також зростанням безробіття. Фактично, ми вже знаходмося у цьому стані.

Тривалу рецесію називають – депресією. Це коли безгрошів’я, безробіття та спад виробництва триває більше, ніж півроку. І, на перший погляд, ми лише наближаємося до цього стану. Та, якщо поглянути ширше, наприклад, на стан економіки за останні 30 років, то ми з цієї депресії ще й не виходили. І ось чому.  

Відкриваємо сайт мінекономіки і бачимо  того ж 5 листопада  статистику за 1-й та 2-й квартал 2020 року: падіння ВВП у 2-му кварталі до відповідного кварталу 2019 року склало вже 11,4%. Тобто – в двічі більше, ніж розповідає міністерство українцям, аби їх заспокоїти.

Але чому відбувається такі розбіжності в заявах? Секрет уряду в тому, що статистика ВВП ведеться у кількох параметрах: у цінах 2016 року, у цінах 2010 року, у цінах попереднього року, та у фактичних цінах. Тож, коли в ЗМІ повідомляють про зміну якихось відсотків, ви не відразу помітите (або вам і зовсім не скажуть) що з чим порівнюють. Катастрофічне падіння економіки країни легко приховати за цим жонглюванням цифрами. Так, що глибока депресія виглядатиме незначною рецесією. Ну, це як у хворого на запалення легень казати, що температура поки що піднялась не значно, а усі інші показники аналізів ігнорувати.

Останнє велике падіння української економіки було у 2014-15 роках: на 11 % порівняно з 2010 роком, або на 16,6% порівняно з 2013 роком. (За іншою методологією реальне падіння ВВП у 2014-2015 роках склало 9,8%). Тож ми вже маємо стан, близький до попередньої економічної кризи. І це ми ще не вибралися з попередньої кризи.

Адже у 2018 ВВП складав лише 96,7 % від 2010 року, який уряд взяв за основу розрахунку. Минулого року «зростання ВВП сповільнилося» до 3,2% . Тобто, у 2019 році реальний ВВП становив приблизно 99,8% від рівня 2010 року.

І це ще не «дно» економічного падіння. Бо треба взяти до уваги, що у 2000-му році ВВП складав лише 43% від показників 1990 року, за часів радянської влади. А у 2019 році – 64,8% від показників 1990 року. Тобто, за 30 років ринкових реформ наша економіка все ще на третину менша, від економіки радянської України.

Чергова рецесія, що неодмінно вже переросте у економічну депресію, знову відкине нас назад у спробах відновити економіку. А це, у свою чергу, означатиме, що безробіття та бідність знову зростатимуть. Не буде обіцяного підвищення пенсій та мінімальних зарплат. Тож всім вже зараз потрібно готуватися до ощадливості. Та для економіки проблема якраз в тому і криється, що зменшення витрат українців на товари чи послуги ще більше погіршує стан економіки.

Ми в типовій ринковій пастці. Тож не дивно, що на останньому тижні екс-міністр економіки, прихильник найліберальніших реформ Тимофій Милованов заговорив про те, що уряд має повернутися до практики емісії грошей. Інакше економіку не врятувати. А як тільки увімкнуть друкарський верстат, ми знову стикнемося зі знайомим багатьом явищем – інфляцією та зростанням цін.

Так звані «ринкові реформи», розмовами про які усі ці роки приховують грабування країни, в чергове не спрацювали. Але ні уряд, ні олігархічна влада навіть не прагнуть переглянути обрану економічну модель України.

Інші статті автора:

Поділитися посиланням: