Польща та мігранти. Як визискують українських заробітчан

19.11.2021

Польський уряд закликає співвітчизників до боротьби проти нелегальних мігрантів, які намагаються потрапити до Євросоюзу через територію сусідньої Білорусі. У польських медіа лунають гучні мігрантофобські заяви, а націоналісти закликають співвітчизників до захисту кордонів від «варварської навали», яка насувається на Європу зі Сходу.

Проте ця ксенофобська позиція є лицемірною. Адже економіка сучасної Польщі розвивається саме за рахунок східних мігрантів, які масово їдуть до Європи із України. За даними американського видання Bloomberg на польських підприємствах та фермах працюють щонайменше 1,5 мільйонів українських робітників. Як повідомляла рекрутингова агенція Personnel Service, наймані працівники з України працюють у кожній п’ятій польській компанії, а чверть польських підприємців вже зараз планують взяти на роботу громадян України.

Згідно з інформацією «Польського Радіо», українські заробітчани складають 75% від загальної кількості трудових мігрантів у Польщі, і їхня кількість стабільно зростає. «Міграційний рух суттєво посилився і українці приїжджають на роботу до Польщі не заважаючи на карантин», – повідомляє про це генеральний директор компании Gremi Personal Томаш Богдевич.

Представники польського уряду заохочують велике переселення українських робітників, позаяк дешева робітнича сила зі Сходу допомагає польський економіці подолати наслідки коронавірусного колапсу. Втім, українських робітників чекає нелегка доля. Це особливо стосується нелегальних трудових мігрантів, які ще досі складають приблизно половину українських заробітчан. Такі українці приїжджають до Польщі під виглядом туристів, а потім лишаються працювати – на свій власний ризик.

Роботодавці жорстоко визискують «нелегалів». Їхня заробітна платня зазвичай на третину менша, ніж у поляків, а з неї додатково вилучають оплату харчів та житла, або зменшують за рахунок штрафів – наприклад, за кількахвилинне запізнення на роботу. Українських заробітчан змушують ставати до праці на свята та у вихідні, позбавляють права на відпустку, нав’язують ненормований робочий день та навіть намагаються скоротити їм обідню перерву.

Трудові мігранти часто працюють у важких умовах, із порушеннями елементарних правил безпеки. Відомі справді жахливі випадки. Лучанка Олена Романенко втратила руку у пральній машині, тому що господар відмовився ламати дорогий апарат. А робітника Василя Чернея, який знепритомнів у душному цеховому приміщенні, просто відвезли помирати до лісу, бо не вважали за потрібне оказати йому допомогу.

«В цьому випадку бачимо типову послідовність подій: нелегальне працевлаштування – нещасний випадок… До польського робітника так не ставляться», – писала про цей випадок у «Газеті виборчій».

Буває таке, що українцям взагалі не дають зароблені важкою працею гроші. Варто зазначити, що це стосується не лише нелегальних робітників. Під загрозою і «сірі» працівники, які заключають так звані громадянсько-правові договори. Підприємці дурять українців, які підписують хитро складені документи, написані незнайомою польською мовою, і достеменно не розуміють їхнього змісту. А це дозволяє роботодавцям виставляти їх за двері без заробітної плати.

«На таких робітників не розповсюджуються норми трудового законодавства Польщі. У них не може бути ані мінімальної гарантованої зарплатні, ані відпустки, ані охорони праці. Польська інспекція труда, яка контролює виконання трудового законодавства, не займається громадянсько-правовими договорами, і в них з’являються штрафи та інші неприємні пункти. Таких людей навіть не треба звільняти, адже формально вони не є робітниками на підприємстві. У більшості випадків проблеми таких робітників – а це 95% легально працюючих українців – взагалі неможливо вирішити у правовому полі», – зазначив Віталій Махинько, лідер профспілки українських робітників у Польщі «Трудова солідарність».

Заробітчани зазнають утисків з боку поліціантів. Влітку у Польщі відбулося резонансне вбивство двадцятип’ятирічного робітника Дмитра Никифоренка, якого закатували у витверезнику. Розслідування дозволило встановити співробітників поліції, які били та душили українського хлопця. Але вони ще досі лишаються на свободі, попри протести з боку місцевих правозахисників.

Представники ультраправих угруповань також атакують мігрантів із України. Такий випадок було зафіксовано у Торуні, де футбольні фанати напали на людей із криками «Польща для поляків!» та «Є**ти українців!».  Ще одного заробітчанина було побито у вроцлавському трамваї. У містечку Хващино націоналісти влаштували напад на гуртожиток, де мешкали українські мігранти, скандуючи: «Забирайтеся до України!». А у Барлінеку українців намагалися обшукувати у місцевій крамниці, тому що її господар вважає східних мігрантів потенційними злодіями.

Втім, українці все одно їхатимуть до Польщі. Вони не можуть заробити вдома собі на життя, і часом навіть не здатні заплатити за комунальні послуги. Позаяк тарифи на них постійно зростають. Польські високопосадовці висмоктують з України працездатне населення, і одночасно волають про «мігрантську загрозу» на кордоні із Білоруссю. І ці подвійні стандарти багато що розповідають про реалії «європейської демократії та свободи».

Автор Ігор Косьмина

Поділитися посиланням: